Aleja do domu świętego Mikołaja czyli dekoracje świąteczne

Aleja do domu świętego Mikołaja czyli dekoracje świąteczne

Bożonarodzeniowe miasteczko w skali XXL to wyzwanie, z którym zmagają się samorządy miasto co roku wybierając iluminacje świetlne. Efekt wprawdzie rzadko dorównuje filmom familijnym i lapońskim atrakcjom, jednak bywa niezwykle przyjemny dla oka. Jedną z dość popularnych i bardzo efektownych technik jest ozdabianie dróg prowadzących wprost na rynek, na którym ustawiona jest królowa świątecznych dekoracji – wielka choinka. Już skierowanie się w stronę centrum kojarzy się dzięki temu z czekającą na końcu drogi piękną niespodzianką.

 Jak osiągnąć efekt zaczarowanej alejki? 

 Niezrównane w tym celu są iluminacje świetlne, które zakłada się na latarnie i elewacje budynków. Takie dekoracje uliczno – elewacyjne to na przykład przechodzące ponad jezdnią łuki, które zamykają się nad głowami przejeżdżających i przechodzących tamtędy ludzi, tworząc wrażenie alei prowadzącej do jakiegoś punktu kulminacyjnego. 

 Najlepszy efekt osiąga się stopniowo zwiększając ilość ozdób i uzupełniając je o kolejne elementy. Pierwsze kilkadziesiąt metrów to z rzadka pojawiające się gwiazdy na latarniach, następnie są już już na każdej mijanej, później całe latarnie są ozdobione, dołączają do nich elewacje budynków, dekoracje elewacyjno – latarniowe… to swoiste budowanie napięcia i radosnego oczekiwania sprawia, że spacer po mieście w okresie przedświątecznym staje się dziecięcą przygodą.

Elegancja czy świąteczny przepych? 

Niektóre miasta stawiają na nowoczesność, wybierając dekoracje na okres świąteczny. Są to dość skromne, jednokolorowe i powściągliwe iluminacje świetlne, których zadaniem jest wprowadzić subtelny świąteczny akcent w zwyczajowy wystrój. To rozwiązanie często pojawia się w centrach handlowych.

Oczywiście wszystko zależy od gustu, jednak większość osób chętniej podziwia pełne przepychu dekoracje latarniowe i ledowe aplikacje. Święta Bożego Narodzenia nie są w końcu od tego, by się ograniczać – to czas magii, w którym najbardziej zwariowane i kolorowe pomysły zmieniają miasto w świat wprost z dziecięcego marzenia. 

You may also like

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *