Inteligentny dom – czy i gdzie warto i można zainstalować?

Inteligentny dom - czy i gdzie warto i można zainstalować?

Błyskawiczny postęp technologiczny, wsparty przez rozwój internetu sprawił, że do użytku weszło pojęcie „inteligentnego domu” lub „internetu rzeczy”. W rezultacie można dziś wiele z domowych urządzeń elektronicznych oraz instalacji połączyć w jeden całościowy system i sterować, oraz zarządzać nim na odległość, bez potrzeby bezpośredniego kontaktu. Dziś inteligentny dom to już nie luksus, a dogodność, która jest łatwo dostępna i przystępna cenowo, a przy tym zaskakuje funkcjonalnością.

Choć postęp technologiczny galopuje, to wciąż pokutuje stwierdzenie, że inteligentny dom to luksus dla najbogatszych. A jest to nieprawda. Inteligentny dom to niekonieczne luksusowa kilkusetmetrowa willa warta miliony. Inteligentny dom można zainstalować w każdym domu, nawet w mieszkaniu w bloku. I można to zrobić także w mieszkaniu już urządzonym, nie tylko w nowym.

Co to jest inteligentny dom?

Do instalacji zwanej inteligentnym domem można podłączyć wiele urządzeń, a nie tylko sprzęt RTV, co mogłoby być odbierane jako zbędny luksus. W jego skład mogą wschodzić też sprzęty gospodarstwa domowego, bramy i furtki, ona i żaluzje, a także instalacje grzewcze, wodne, gazowe i inne. Bo inteligentny dom polega nie tylko na tym, aby zaoszczędzić czasu traconego na włączanie, wyłączanie czy obsługę sprzętów.

Inteligentny dom nie tylko dla wygody

Owszem, to wygoda w znacznym stopniu decyduje o atrakcyjności i chęci zainstalowania systemów tego typu. Nikt nie zaprzeczy, że jest fajnie, gdy możemy wejść do rozświetlonego i nagrzanego do domu po dłuższej nieobecności, a w ekspresie będzie już na nas czekać gorąca kawa. Jednakże inteligentny dom to również bezpieczeństwo dla domu, domowników oraz sąsiadów. Dzięki automatycznym włącznikom, czujnikom i kamerom możemy uchronić dom przed pożarem czy zalaniem, zniechęcić potencjalnych złodziei. A i niewątpliwym atutem jest optymalne wykorzystanie energii elektrycznej i innych mediów.

System dla każdego i do każdego mieszkania

Systemy domu inteligentnego można zainstalować w każdym domu. Nie musi to być droga inwestycja, ponieważ liczba urządzeń do niego podłączonych i funkcji może być dowolna. Co więcej, system taki można zainstalować w każdym rodzaju wnętrz, a jeszcze większym atutem jest to, że można taki system zabrać ze sobą przy przeprowadzce. To dzięki temu, że inteligentne domy opierają się komunikacji bezprzewodowej.

Inteligentny do to zatem nie tylko fanaberia najbogatszych, to rozwiązanie dla osób ceniących swój czas, chcących zapewnić bezpieczeństwo sobie, bliskim i sąsiadom, a także szanujących środowisko naturalne.

You may also like

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *