Dobry materac do łóżka – jak go wybrać?

Jak wybrać dobry materac do łóżka?

Jaki powinien być dobry? Sprężynowy, piankowy czy może lateksowy? Czym różnią się poszczególne rodzaje materacy? Jaka powinna być twardość materaca? O tych i innych kwestiach w niniejszym wpisie.

Co kryje wnętrze materaca?

Sprężyny, pianka czy lateks? Każde z tych wypełnień ma inne właściwości.

Materace sprężynowe (inaczej materace bonnelowe)

Te o typie kieszeniowym są najpopularniejszym typem materacy dostępnych na rynku.  Gwarantują wygodę, są trwałe oraz dają dobre podparcie dla kręgosłupa. Szczególnie polecane są do łóżek dwuosobowych, ponieważ dobrze tłumią ruchy – zmianę pozycji naszego partnera podczas snu.

Materace piankowe

Są elastyczne i sprężyste, idealne dla osób zarówno o niedużej, jak i większej masie ciała.  Materace z pianki (lub termopianki) są przewiewniejsze niż inne, dzięki temu w latem jest nam chłodniej podczas snu.

Materace lateksowe

Są sprężyste, dostosowują się do naszej sylwetki i mają właściwości bakteriostatyczne (idealne dla alergików).

Jaka powinna być twardość materaca?

Ważna jest także twardość materaca. Dobry materac nie powinien być ani za twardy, ani za miękki.  Powinniśmy wypróbować materac już w sklepie i położyć się na nim, wsuwając rękę pod odcinek lędźwiowy kręgosłupa. Jeśli wsuwamy rękę bez większego problemu, materac jest zbyt twardy, jeśli ciężko nam wsunąć dłoń, jest on zbyt miękki.

Optymalnie powinniśmy czuć tylko lekki opór. Materac sprawdzamy też, kładąc się na boku. Wtedy nasze ramiona i biodra powinny być subtelnie zagłębione, a kręgosłup tworzyć prostą linię.

Najlepiej, by dobry materac miał wydzielone strefy twardości, zapewniające kręgosłupowi odpowiednie podparcie w różnych jego odcinkach.

You may also like

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *