Czy oświetlenie LED się opłaca?

Czy oświetlenie LED się opłaca?

Oświetlenie LED jest przyjaznym rozwiązaniem nie tylko dla środowiska, ale i dla naszego budżetu. Gdy decydujemy się na wymianę całego oświetlenia w domu bądź biurze, powinniśmy zacząć od obszarów, generujących największe koszty (zużycie energii elektrycznej). Dotyczy to zwłaszcza przestrzenni otwartych, korytarzy czy sal konferencyjnych.

Wydajność źródeł LED:

• Lampy LED świecą bez przerwy minimum 40.000 godzin, czyli znacznie dłużej zwykła świetlówka liniowa.
• Diody LED mają mniejsze zapotrzebowanie na energię w porównaniu do tradycyjnych źródeł światła (stosunek lumenów do watów).

Tradycyjna żarówka i świetlówka vs oświetlenie LED

Zwykła żarówka o mocy 10W świeci tak słabo, że nie oświetli praktycznie niczego, z kolei świetlówka kompaktowa o tej samej mocy może oświetlić na średnim poziomie niewielkie pomieszczenie. Źródło LED o mocy 10W daje już jasne światło, nieporównywalne z wymienionymi wyżej.

Trwałość źródła światła ma znaczenie

Źródła światła różnią się od siebie trwałością, która przekłada się na czas, po którym żarówka ulega przepaleniu bądź powolnej utracie mocy. Ledy są niezwykle trwałymi źródłami światła, i choć są droższe od innych, ich koszt szybko się zwraca.

Odporność źródła światła na włączanie/ wyłączanie

Wielokrotnie włączając i wyłączając oświetlenie musimy zdawać sobie sprawę z wpływu tej czynności na trwałość źródła światła. Niestety zazwyczaj producenci nie dodają tej ważnej informacji na opakowaniu swoich produktów. Dokonując wyboru żarówek, musimy pamiętać, że najbardziej wrażliwymi na tą czynność są świetlówki kompaktowe (wytrzymują średnio od 3000 do 5500 włączeń) Nieco bardziej odporne są żarówki i halogeny, natomiast ledów praktycznie ten problem nie dotyczy.

You may also like

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *